Το Φροντιστήριο

Το πρώτο Φροντιστήριο "ΕΠΙΤΥΧΙΑ" ιδρύεται το 1993 με έδρα το Καμπάνη Κιλκίς. Ξεκινά από το μεράκι και το όραμα δύο νέων, του Κων/νου Τσαραβά, φυσικού, και της Λεμονιάς Αμοιρίδου - Τσαραβά, φιλολόγου, να δημιουργήσουν και να προσφέρουν τις γνώσεις τους στον πολύπαθο χώρο της παιδείας. Δύο χρόνια μετά ιδρύουν και το δεύτερο Φροντιστήριο "ΕΠΙΤΥΧΙΑ" στο Πλαγιάρι Θεσ/νίκης, πάντα με την ίδια όρεξη και ίσως με μεγαλύτερη πείρα τώρα πια.

Το 1999 ιδρύεται το τρίτο Φροντιστήριο "ΕΠΙΤΥΧΙΑ" στο Δήμο Συκεών στη Θεσ/νίκη. Μαζί στην ομάδα πια και η Δουκαίνη Τσαραβά, οικονομολόγος.

Βασικές αρχές των Φροντιστηρίων, από την πρώτη στιγμή της ύπαρξής τους είναι οι εξής:

• ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΗ,
    όχι μόνο πάνω στα μαθησιακά του προβλήματα, αλλά και πάνω στην ψυχολογία του, την ψυχοσύνθεσή του. Πάντα με διάθεση για επικοινωνία - βοήθεια, χωρίς να αλλοιώνεται και η προσωπική σχέση δασκάλου - μαθητή.
  • ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΓΟΝΕΑ:
    επιδιώκεται πάντα η επαφή με τους γονείς, γιατί είναι απαραίτητη για τη συνεργασία με το μαθητή. Συχνή ενημέρωση γονέων για την πρόοδο των παιδιών τους, για τις τυχόν αδικαιολόγητες απουσίες τους, για την επαφή τους με τα διαγωνίσματα, για τη συμπεριφορά τους στην τάξη.
  • ΑΓΑΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ,
    ελευθερία στις κινήσεις τους, παρακολούθηση της ύλης, της πορείας του μαθήματός τους, ενίσχυση της γνώσης τους, πάντα πιστοί στην εφαρμογή μεθόδου, με καλοπροαίρετες συμβουλές, όπου χρειάζεται.
  • ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
    γύρω από τις αλλαγές στον εκπαιδευτικό χώρο, τις μεταρρυθμίσεις, τις βάσεις κάθε χρονιάς, συγκριτικά αποτελέσματα.
  • ΘΕΡΙΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ
    επανάληψης της ύλης, εμπέδωση της προηγούμενης ύλης.
  • ΠΟΛΛΑ ΕΠΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΛΩΝ:
    multi - media, βίντεο - tv projector, φωτοτυπικό μηχάνημα, θερμοκολλητής, fax, Η/Υ - internet.

N. Ραιδεστός

Διεύθυνση: